The following 5 questions are based on this information. The dean at a large uni
ID: 3216906 • Letter: T
Question
The following 5 questions are based on this information.
The dean at a large university in California wonders if students study less than an average of 24 hours per week.
She randomly selects 25 students and asks their average study time per week (in hours). From their responses, she calculates a sample mean of 19 hours and a sample standard deviation (ss) of 10 hours. Assume the study times are normally distributed. Please show all work
Question 36
Question text
Specify the null and alternative hypotheses.
Select one:
a. H(0): 24 Versus H(a): >24
Question 37
Question text
The standard error (SE) of X¯X¯ is
Select one:
a. 2
b. 0.4
c. 10
d. 3.8
Question 38
Question text
The test statistics value is
Select one:
a. -1.25
b. -1.67
c. -2.5
d. -2
Question 39
Question text
The p-value is
Select one:
a. 0.11
b. 0.05
c. 0.01
d. 0.03
Question 40
Question text
At =0.05 and based on p-value
Select one:
a. We reject H(0) in favor of H(a)
b. We do not reject H(0)
Explanation / Answer
a) H(0): 24 Versus H(a): <24
b) SE = s/sqrt(n) = 10/sqrt(25) = 2
c) t = (xbar - µ)/SE = (19-24)/2 = -2.5
d) This is a left sided t test with df = n - 1 = 25-1 = 24
p = .009827 = 0.01(use calculator)
e) We reject H0 in favor of Ha as p < 0.05