2 c) please The weight of adult males are normally distributed with a mean of 78
ID: 3218249 • Letter: 2
Question
2 c) please
The weight of adult males are normally distributed with a mean of 78 km and a standard deviation of 12 kg. Use this information to answer parts (a) to (c) a) What is the probability that one randomly selected adult male will weigh more than 85 kg? b) What is the probability that 10 randomly selected adult males will have a mean weight of more than 85kg? c) An elevator at a fitness center had a maximum allowable weight of 850 kg. If 10 randomly selected men cram into the elevator, what is the probability that the elevator will be over the maximum allowable weight?Explanation / Answer
c) mean = 78*10 = 780 , std.deviation = 12 * sqrt(10) = 37.95
we need to find p( x >850)
z = ( x - mean ) / s
= (850 - 780) / 37.95
= 1.84
Now, we need to find p(z > 1.84)
p (x > 850) = p ( z . 1.84) = 0.0326