A city council wants to put a spending initiative on the ballot for the upcoming
ID: 3219574 • Letter: A
Question
A city council wants to put a spending initiative on the ballot for the upcoming election cycle. To gage the public's feelings on the issue, the council surveyed 250 voters and asked them if they would vote yes on the issue. 110 votes said yes. Calculate a 95% confidence interval of the percentage of voters who will vote yes The council would like to bring the initiative to the ballot if it believes that at least 50% of the public would support the initiative. Using your answer to a, what would you recommend that the council do?Explanation / Answer
here point estimate p=110/250 =0.44 ; n=250
hence std error =(p(1-p)/n)1/2 =0.0314
for 95% CI, z=1.96
hence confidence interval =estimated proportion -/+ z*std error =0.3785 ; 0.5015
b) as our confidence interval contains 50% value as a probable value, we will recommend to bring the initiative to ballot.