Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The number of initial public offerings of stock issued in a 10 year period and t

ID: 3222314 • Letter: T

Question

The number of initial public offerings of stock issued in a 10 year period and the total proceeds of these offerings (in millions) are shown in the table. Construct and interpret a 95% prediction interval for the proceeds when the number of issues is 614. The equation of the regression line is y^cap = 31.267x + 18.214.067. Construct and interpret a 95% prediction interval for the proceeds when the number of issues is 614. Select the correct choice below and fill in the answer boxes to complete your choice (Round to the nearest dollars as needed.) There is a 95% chance that the predicted proceeds given 614 issues is between $ and $ We can be 95% confident that when there are 811 issues, the proceeds will be between $ and $ .

Explanation / Answer

there are n=10 values of x and y

and the regression equation is given as

y=31.267x+18214.067

we want to find a 95% confidence interval for predicted y when x=614

the anova table is given as

Source DF SS MS F P
Regression 1 392529871 392529871 8.07 0.022
Residual Error 8 389167471 48645934
Total 9 781697342

so MSE=48645934

now xbar=mean of x values=340.3

and sxx=sum(x-xbar)2=401508

as we want to find 95% confidence interval for n=10

so the upper 0.025 point of a t distribution with df=n-2=8 be t0.025;8= 2.306

when x=614 the value of y from regression equation is

yhat=31.267*614+18214.067=37412.005

so 95% confidence interval for predicted y when x=614 is

[yhat-t0.025;8*sqrt(MSE*(1/n+(614-xbar)2/sxx)),yhat+t0.025;8*sqrt(MSE*(1/n+(614-xbar)2/sxx))]

=[37412.005-2.306*sqrt(48645934*(1/10+(614-340.3)2/401508)),37412.005+2.306*sqrt(48645934*(1/10+(614-340.3)2/401508))]

=[37412.005-8609.984,37412.005+8609.98]=[28802.021,46021.985] (in millions)

=[28802.021*1000000,46021.985*1000000]=[28802021000,46021985000] [answer]

and since the random quantity is the confidence interval and the predicted proceeds here is the parameter

so the chance is associated with the confidence interval

hence correct answer is

B. we can be 95% confident that when there are 614 issues, the proceeds will be between $28802021000 and $46021985000 [answer]