When a large number of a particular type of seed is planted, it is known that 70
ID: 3225643 • Letter: W
Question
When a large number of a particular type of seed is planted, it is known that 70% of the seeds will germinate. In addition, the germination of any one seed is independent of the germination of any other seed. If 20 of the seeds are planted, what are the mean and the standard deviation of the number of seeds that germinate? (A) mean = 0.7, standard deviation = 0.102 (B) mean = 0.7, standard deviation = 0.458 (C) mean = 14, standard deviation = 0.102 (D) mean = 14, standard deviation = 2.049 (E) mean = 14, standard deviation = 4.2Explanation / Answer
p = 0.70, q = 1 - p = 0.30, n = 20
Mean = np = 20 * 0.7 = 14
Standard deviation = (npq) = (20 * 0.70 * 0.30) = 2.049
Option D.