Assume that money distributed with a mean given by u= 64.3 in, and a standard de
ID: 3230306 • Letter: A
Question
Assume that money distributed with a mean given by u= 64.3 in, and a standard deviation given by o=2.6 in.A) if one woman is randomly selected, find the probability that her height is less than 65 inches.
B) if 34 women are randomly selected, find the probability that he have a mean height less than 65 inches. Assume that money distributed with a mean given by u= 64.3 in, and a standard deviation given by o=2.6 in.
A) if one woman is randomly selected, find the probability that her height is less than 65 inches.
B) if 34 women are randomly selected, find the probability that he have a mean height less than 65 inches.
A) if one woman is randomly selected, find the probability that her height is less than 65 inches.
B) if 34 women are randomly selected, find the probability that he have a mean height less than 65 inches.
Explanation / Answer
mean u= 64.3 in
standard deviation i.e o=2.6 in
A)
z value for 65 is (65-64.3)/2.6 = 0.2692, corresponding p value using z-table is 0.606
P(height<65)= 0.606
probability that her height is less than 65 inches is 0.606
B)
sample size =34
standard deviation of mean height = o/n = 2.6/34 = 0.4459
z value for 65 is (65-64.3)/0.4459 = 1.5699 ,corresponding p value using z-table is 0.9418
probability that he have a mean height less than 65 inches.is 0.9418