ABC Company purchases electronic chips from three individual suppliers: Hall Ele
ID: 3233769 • Letter: A
Question
ABC Company purchases electronic chips from three individual suppliers: Hall Electronics, Schuler Sales and Crawford Components. The probability ABC Company will use Hall electronics is 30%, uses Schuler Sales is 20%, and Crawford Components is 50%. While all three suppliers are very reliable, the probability Hall Electronics products defective chips is 3%, the probability Schuler Sales and Crawford components produce defective chips is 5% and 4% respectively. ABC Company purchases electronic chips. What is the probability the electronic chips are defective?Explanation / Answer
Ans: Probability that electronic chips purchased by ABC company are defective=P(defective chips are from Hall electronics)+P( defective chips are from Schuler Sales)+P(defective chips are from crawford components)
=0.3*0.03+0.2*0.05+0.5*0.04
=0.009+0.01+0.02
=0.039