ABC Company purchases electronic chips from three individual suppliers. Hall Ele
ID: 3233919 • Letter: A
Question
ABC Company purchases electronic chips from three individual suppliers. Hall Electronics, Schuler Sales and Crawford Components. The probability ABC Company will use Hall electronics is 30%. uses Schuler Sales is 20%, and Crawford Components is 50%. While all three suppliers arc very reliable, the probability Hall Electronics products defective chips is 3%, the probability Schuler Sales and Crawford components produce defective chips is 5% and 4% respectively. ABC Company purchases electronic chips. What is the probability the electronic chips arc defective?Explanation / Answer
Let Bi denote an electronic chip comes from supplier i(i = 1 for Hall, 2 for Schuler and 3 for crawford).
P(B1) = 0.3, P(B2) = 0.2, P(B3) = 0.5
Let D denote the event that an electronic chip is defective.
P(D|B1) = 0.03, P(D|B2) = 0.05, P(D|B3) = 0.04
P(D) = P(B1)*P(D|B1) + P(B2)*P(D|B2) + P(B3)P(D|B3) = 0.3*0.03 + 0.2*0.05 + 0.5*0.04 = 0.039