Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Medical researchers are excited about a new cancer treatment that destroys tumor

ID: 3234865 • Letter: M

Question

Medical researchers are excited about a new cancer treatment that destroys tumors by cutting off their blood supply. To date, the treatment has only been used on mice, but in mice it has been nearly 100% effective in eradicating tumors and appears to have no side effects. As evidence of the effectiveness of the new treatment in treating cancer in humans, these studies: suffer from lack of realism. O display a high degree of statistical significance, and so it will work in humans with nearly 100% certainty. are convincing, assuming that proper randomization and control were used. are convincing, assuming the results have been replicated in a large number of mice. 26. Management for a chain of restaurants recorded the number of appetizers, X, ordered by tables dining. They observed that X had the following probability distribution: Value of X 3 or more Probability 0.60 0.35 0.04 0.01 The probability that a randomly chosen table orders at least one appetizer is: 0.35 0.39 None of the answer choices is correct. 0.40. 27. According to M&Ms; Web site, each package of the milk chocolate candies typically contain 14% brown, 13% red, 14% yellow, 16% green, 24% blue, and 20% orange M&Ms.; You go to the store and buy a standard-sized package. When you open it, you find that it contains 51 M&Ms;, distributed as follows: Color Brown Red Yellow Green Blue Orange Frequency 10 11 11 What is the probability that the first M&M; you select from this bag is green? 0.137 0.196 0.160

Explanation / Answer

Solution:-

26) The probability that the random table orders atleast one appetizer is 0.40.

P(x > 1) = P(x = 1) + P(x = 2) + P(x = 3)

P(x > 1) = 0.35 + 0.04 + 0.01

P(x > 1) = 0.40

27) The probability that the first M& M you select from this bag is green is 0.137.

Number of green balls = 7

Total number of balls = 51

The probability that the first M& M you select from this bag is green = 7/51 = 0.137.