Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Information: Random variable Z represents the number of successes observed in 50

ID: 3235945 • Letter: I

Question

Information: Random variable Z represents the number of successes observed in 500 repetitions of an experiment that has a probability of success of .4 (i.e. the chance of success is 40% for each of the 500 independent experiments). Using this information, determine the following values for the next 5 questions:

Question 5

P(Z = 240), in other words, the probability that there were EXACTLY 240 successes in the 500 trials (round your answer to 2 decimal places):

Select one:

a. .00

b. .01

c. .03

d. .13

e. .53

Question 6

P(Z 240), in other words, the probability that Z is less than or equal to 240 (rounded to two decimal places) is:

Select one:

a. .00

b. .48

c. .62

d. .97

e. 1.00

Question 7

P(220 Z 260) is (choose the best answer):

Select one:

a. .04

b. .13

c. .75

d. .86

e. .91

Question 8

The expected number of successes (the expectation) is:

Select one:

a. 0

b. sqrt( sum(Z – 300)^2 / 500)

c. 200

d. 240

e. 260

Question 9

The population standard deviation of Z is:

Select one:

a. 300 ± 1.683 * z

b. 10.95

c. 12.00

d. 30.00

Explanation / Answer

n =500 , p = 0.40

mean = n p = 500 * 0.40 = 200
std.deviation = sqrt ( npq)
= sqrt ( 0.40 * 200 * 0.6)
= 10.95

6) P(Z < = 240)

z = ( x - mean) / s
= ( 240 - 200) / 10.95
= 3.651

P(x < 240) = P( Z < 21.9089) = 0.99 = 1

Answer is option e)

7)

P(220 Z 260)
P(X < 220)

z = ( x - mean) / s
= ( 220 - 200) / 10.95
= 1.825

P(X < 260)

z = ( x - mean) / s
= ( 260 - 200) / 10.95
= 5.477
P(220 Z 260) = P( 1.825 < z < 5.477) = 0.0339 = 0.4
Answwer is option a)

8)
mean = 200
answer is option c)

9) std. deviation = 10.95
answer is option b)