McGee has a gas oven, which is inspected by inspectors according to a renewal pr
ID: 3242391 • Letter: M
Question
Explanation / Answer
McGee will perform maintenance of his gas-oven right after an year of the inspector's visit. Let's say the inspector visited at t=0, then he will perform maintenance at t=1. Now, if the inspector visits him after t=2 years, he will be paying fine.
Let's say inspector visits him after 'x1' years.
Recall that the 'xi' is distributed uniformly over 1 to 2.5. [xi is the difference between ith and (i+1)th visit]
Fine_i = 175, if xi>2 and 0 if xi<2
E[Fine_i] = 175*(2.5-2)/(2.5-1) + 0 = $58.33
We have to find the expected value of Summation[Fine_i]/Summation[x_i] or E[Fine_i/x_i]
Fine_i/x_i = 175/x_i, if x_i>2, and 0 if x_i<2
E[Fine_i/x_i] = Integration(175/x_i*dx_i, x_i = 2 to 2.5) = 175*ln(2.5/2) = $39.05