Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Men\'s heights are normally distributed with mean 68.7 in and standard deviation

ID: 3246191 • Letter: M

Question

Men's heights are normally distributed with mean 68.7 in and standard deviation of 2.8 in. Women's heights are normally distributed with mean 63.5 in and standard deviation of 2.5 in. The standard doorway height is 80 in. a. What percentage of men are too tall to fit through a standard doorway without bending, and what percentage of women are too tall to fit through a standard doorway without bending? b. If a statistician designs a house so that all of the doorways have heights that are sufficient for all men except the tallest 5%, what doorway height would be used?

a. The percentage of men who are too tall to fit through a standard door without bending is_____. (Round to two decimal places as needed.)

b. The percentage of women who are too tall to fit through a standard door without bending is nothing_____________. (Round to two decimal places as needed.)

c. The statistician would design a house with doorway height_______________ in. (Round to the nearest tenth as needed.)

Explanation / Answer

a) P(X1> 80)

Z =(X1 - 68.7)/2.8

P(Z >(80 -68.7)/2.8)

=P(Z> 4.035714)

= 0.00002721

b) P(X2 > 80)

=P(Z> (80 - 63.5)/2.5) )

=P(Z> 6.6)

= 0

c) z0.05 = 1.645

hence

X = 68.7 + 1.645 * 2.8 = 73.306