A sample of 40 women is obtained, and their heights (in inches) and pulse rates
ID: 3252132 • Letter: A
Question
A sample of 40 women is obtained, and their heights (in inches) and pulse rates (in beats per minute) are measured. The linear correlation coefficient is 0.291 and the equation of the regression line is y = 17.6 + 0.870x, where x represents height. The mean of the 40 heights is 63.3 in and the mean of the 40 pulse rates is 72.2 beats per minute. Find the best predicted pulse rate of a woman who is 65 in tall. Use a significance level of =0.01
The best predicted pulse rate of a woman who is 65 in tall is_______beats per minute..
(Round to two decimal places as needed.)
Explanation / Answer
here for above test stat t=r*((n-2)/(1-r2))1/2 =1.875
for abvoe test stat and (n-2=38) degree of freedom p value =0.0685
as p value is greater then 0.01 we can not reject null hypothesis that there is no correlation b/w height and pulse rate.
therefore best predicted pulse rate of a woman who is 65 in tall is 72.2 beats p[er minute