Assume that two students must take a ten question, True or False quiz. Student 1
ID: 3256926 • Letter: A
Question
Assume that two students must take a ten question, True or False quiz. Student 1 has not studied at all and guesses randomly on each question. Student 2 has studied hard and has 95% chance of answering any particluar question correctly.
For each student, cacluate the probablity of passing (getting 7 or more correct answers) and the probablity of "acing" (getting 9 or 10 correct answers) the quiz.
What do your caculated pobablitites say about the amount of prepartaion students do and thier proability of doing well on the quiz?
Explanation / Answer
Ans:
For student guesses:
P(7 or more correct answers)=10C7 0.57 *0.53 +10C8 0.58 *0.52 +10C9 0.59 *0.51 +10C10 0.510 *0.50
=0.0009766*(120+45+10+1)=0.1719
P(9 or 10 correct answers)=10C9 0.59 *0.51 +10C10 0.510 *0.50 =0.0009766*(10+1)=0.0107
For student who has studied hard:
P(7 or more correct answers)=10C7 0.957 *0.053 +10C8 0.958 *0.052 +10C9 0.959*0.051+10C10 0.9510 *0.050
=(120*0.00008729+45*0.001658+10*0.0315+1*0.5987)=0.9988
P(9 or 10 correct answers)=10C9 0.959*0.051+10C10 0.9510 *0.050 =(10*0.0315+1*0.5987)=0.9137
Probability of the student who has studied hard of doing well is very higher than the student who guesses(in both cases)