Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Reliability Engineering-AME472 University of Arizona, Total 100 Points Exam #2,

ID: 3257691 • Letter: R

Question

Reliability Engineering-AME472 University of Arizona, Total 100 Points Exam #2, Time: 2 Hours, 6/19/17 Answer Question 5 an any 3 Questions fromt the rest Must show your work details to aet ful credit Q1. In a town, there are two banks, A & B. 40% of customers bank with Bank A only. 35% of customers bank with Bank B only. 13% of customers bank with both Bank A and Bank Band 12% of customers with non of these banks. (5 points each) Find probability that a randomly selected customer does business with Bank A only Find probability that a randomly selected customer does business with Bank B only Find probability that a randomly selected customer does business with both the banks Find probability that a randomly selected customer does not do business with both the banks Q2. An inspection of a batch consists of 730 samples. There are two types of defects: Blow holes and cracks. The location of defects could be inside or on the surface of castings. Number of castings with blowholes inside were found to be 475. Number of castings with defects on surface were found to be 125. Number of castings with cracks inside were found to be 50. Number of castings with cracks on surface were found to be 80. (5 points each) Determine the probability that a casting has a blowhole Determine the probability that a casting a defect inside only the probability that a casting has a blowhole inside Determine the probability that a casting has a defect inside and it is a blowhole Ame472 Page 1 of 2 7/25/13

Explanation / Answer

1) robabilty that customer does business with Bank A>

probaility that customer does business with Bank B>

probabilty that customer does business with both the banks =0.4+0.35+0.13=0.88

probabilty that customer does not do business with both the banks =1-0.13=0.87

2)

total number of blow holes =inside blow holes +surface blow holes =475+(125-80)=520

hence probabilty that casting has a blowhole =520/730=0.7123

total inside defects =475+50=525

hence probabilty of inside defects =525/730=0.7192

probabilty that casting has blowhole inside =475/730=0.6507

probabilty that casting has a defect inside and it is a blow hole =0.7192*0.6507=0.4680