A sample of 60 women is obtained, and their heights (in inches) and pulse rates
ID: 3262599 • Letter: A
Question
A sample of 60 women is obtained, and their heights (in inches) and pulse rates (in beats per minute) are measured. The linear correlation coefficient is 0.281 and the equation of the regression line is y= 18.2 + 0.850x, where x represents height. The mean of the 60 heights is 63.2 in and the mean of the 60 pulse rates is 72.4 beats per minute. Find the best predicted pulse rate of a woman who is 71 in tall. Use a significance level of = 0.05 Click the icon to view the critical values of the Pearson correlation coefficient r The best predicted pulse rate of a woman who is 71 in tall is beats per minute. Type an integer or decimal rounded to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
here at n=60 and 0.05 level of signficance ; critical value of r =-/+0.254
as test stat is greater then critical value we can conclude that there is linear relation ship exist.
there fore best predicted pulse rate for a woman of 71 in tall =18.2+0.850*71=78.55 beats per minute