Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Coffee: The National Coffee Association reported that 62% of US adults drink cof

ID: 3264106 • Letter: C

Question

Coffee: The National Coffee Association reported that 62% of US adults drink coffee daily. A random sample of 250 U.S. adults is selected. Round your answers to four decimal places as needed. (C).31 Part 1 Find the mean nor The mean is 0,62 Commen Part 2 Find the standard deviation The standard deviation 0 3 07 (D) 7259 Part 3 out of 6 Find the probability that more than 64% of the sampled adults drink coffee daily. . orma .48 The probability that more than 64% of the sampled adults drink coffee daily is Comment Type here to search ace

Explanation / Answer

First Question)

Part 1

Mean = 0.62

Answer: 0.62

Part 2

The standard deviation = sqrt (npq) = sqrt (250*0.62*(1-0.62)) = 0.0307

Answer: 0.0307

P ( p^ > 0.64 )

z = ( p^ - Mean )/ Standard deviation

   = (0.64-0.62)/0.0307

= 0.65

P (z >0.65) = 1 – P ( z < 0.65)

                    = 1 - 0.7422                    [using normal distribution table]

                    = 0.2578

Answer: 0.2578