Carbon monoxide (CO) emissions for a certain kind of car vary with mean 3.348 g/
ID: 3264714 • Letter: C
Question
Carbon monoxide (CO) emissions for a certain kind of car vary with mean 3.348 g/mi and standard deviation 0.6 g/mi A company has 70 of these cars in its fleet. Let y bar represent the mean CO level for the company's fleet. a) What's the approximate model for the distribution of Explain. b) Estimate the probability that y is between 3.4 and 3.5 g/mi. c) There is only a 5% chance that the fleets mean CO level is greater than what value? a) Select the correct choice below and, if necessary, fill in the answer boxes within your choice. A. A Binomial model with trials and a probability of success of (Round to three decimal places as needed) B. A Normal model with mean and standard deviation (Round to three decimal places as needed) C. A Poisson model with mean number of successes. (Round to three decimal places as needed) D. There is no model that its this distribution b) P(3.4Explanation / Answer
a) Option B is Correct. A Normal model with mean 3.348 and standard deviation 0.600
b) P(3.4<y<3.5)
= P((3.4-3348)/0.6)*Sqrt(70)<Z(3.5-3.348)/0.6)*Sqrt(70))
= 0.217
c) P(y>c) = 0.05
c = 1.645*(0.6/Sqrt(70))+3.348 = 3.466
So, answer is 3.466