Question
What is T?
Researchers wanted to measure the effect of alcohol on the development of the hippocampal region in adolescents. The researchers randomly selected 13 adolescents with alcohol use disorders. They wanted to determine whether the hippocampal volumes in the alcoholic adolescents were less than the normal volume of 9.02 cm^3. An analysis of the sample data revealed that the hippocampal volume is approximately normal with x = 8.32 and s = 0.8. Conduct an appropriate test at the alpha = 0.05 level of significance. Choose the correct hypotheses. H_0: mu = 9.02 H_1: mu
Explanation / Answer
Here, T is test statistic
T = ( x - mean) / ( s / sqrt(n))
= (8.32 - 9.02) / ( 0.8 / sqrt(13))
= -3.155
we need to find p value using t = -3.155 , df = 12
p value = .004149.
Here, p value is less than 0.05 so, we reject the null hypothesis.