Refer to the accompanying technology display. The probabilities in the display w
ID: 3267574 • Letter: R
Question
Refer to the accompanying technology display. The probabilities in the display were obtained using the values of n = 5 and p = 0.732. In a clinical test of a drug, 73.2% of the subjects treated with 10 mg of the drug experienced headaches. In each case, assume that 5 subjects are randomly selected and treated with 10 mg of the drug. Find the probability that more than one subject experiences headaches. Is it reasonable to expect that more than one subject will experience headaches? The probability that more than one subject experiences headaches is (Round to four decimal places as needed) Is it reasonable to expect that more than one subject will experience headaches? A. No, because the event that the number of subjects that experience headaches is less than or equal to one is unlikely B. Yes, because the event that the number of subjects that experience headaches is less than or equal to one is not unlikely C. Yes, because the event that the number of subjects that experience headaches is less than or equal to one is unlikely D. No, because the event that the number of subjects that experience headaches is less than or equal to one is not unlikely.Explanation / Answer
Solution:-
The probability that more than one subject experiences headaches is 0.9797.
P( x > 1) = P(x = 2) + P(x = 3) + P(x = 4) + P(x = 5)
P(x > 1) = 0.1031 + 0.2817 + 0.3847 + 0.2102
P(x > 1) = 0.9797
P(x > 1) = 0.0203
Yes, beacause the event that the number of subjects that experience headaches is less than or equal to one is unlikely.