The regression line for estimating the annual food expenditures or family of fiv
ID: 3268082 • Letter: T
Question
The regression line for estimating the annual food expenditures or family of five (Y) is based on an annual income (x) is given by Y = $500 + 0.4x. a. What is the average yearly expenditure for families with incomes of $18, 500 and $45,000. b. Why would this formula not be appropriate for use with incomes of $O and $1,000,000. Explain. An experiment is conducted to enhance a child's ability to reason deductively. Each child is tested before and after the experiment. The increase in "y" in test scores and the age "x" for a child are modeled by this equation y = 15.65 + 7.5x If two sisters in age differ by four years, by how much are their scores on this test expected to differ.Explanation / Answer
Q1) a) Yearly expenditure for Incomes of $18500
y = 500+0.4*18500 = $7900
Yearly expenditure for Incomes of $45000
y = 500+0.4*45000 = $18500
b) If Income is $0 , Yearly expenditure will be $500 according to the equation, How can Income of $0 give $500 expenditure
Also, Income of $1000000 is too much, this data point will not appropriate for this model
b) If two sisters differ by four years, their Test scores differ by
Differ in test scores = 7.5*4 = 30