Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Statistics web- Fall 2017 Homework: Chapter 5 Save Score: 0 of 1 pt 25 of 30 (27

ID: 3277038 • Letter: S

Question

Statistics web- Fall 2017 Homework: Chapter 5 Save Score: 0 of 1 pt 25 of 30 (27 complete) N Score: 81 67%, 245 o. 5.3.43 Question Help * A pharmaceutical company receives large shipments of aspirin tablets. The acceptance sampling plan is to randomly select and test 20 tablets, then accept the whole batch if there is only one or none that doesn't meet the required specifications. If a particular shipment of thousands of aspirin tablets actually has a 5% rate of defects, what is the probability that this whole shipment will be accepted? o The probability that this whole shipment wil be accepted is Round to three decimal places as needed) Enter your answer in the answer box and then click Check Answer All parts showing

Explanation / Answer

p = 0.05

n = 20

P(X = x) = 20Cx * 0.05x * (1 - 0.05)20-x

P(Shippment will be accepted) = P(less than or equal to 1 will be defective)

                                                  = 20C0 * 0.050 * 0.9520 + 20C1 * 0.051 * 0.9519

                                                  = 0.7358