Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A parallel-plate air capacitor with a capacitance of 260 pF has a charge of magn

ID: 3278033 • Letter: A

Question


A parallel-plate air capacitor with a capacitance of 260 pF has a charge of magnitude 0.153 C on each plate. The plates have a separation of 0.353 mm . Part A
What is the potential difference between the plates? V =
Part B What is the area of each plate? Use 8.854×1012 F/m for the permittivity of free space. A =
m2 SubmitGive Up Part C What is the electric field magnitude between the plates? E =
V/m SubmitGive Up Part D What is the surface-charge density on each plate? =
C/m2

A parallel-plate air capacitor with a capacitance of 260 pF has a charge of magnitude 0.153 C on each plate. The plates have a separation of 0.353 mm . Part A
What is the potential difference between the plates? V =
Part B What is the area of each plate? Use 8.854×1012 F/m for the permittivity of free space. A =
m2 SubmitGive Up Part C What is the electric field magnitude between the plates? E =
V/m SubmitGive Up Part D What is the surface-charge density on each plate? =
C/m2

A parallel-plate air capacitor with a capacitance of 260 pF has a charge of magnitude 0.153 C on each plate. The plates have a separation of 0.353 mm . Part A
What is the potential difference between the plates? V =
Part B What is the area of each plate? Use 8.854×1012 F/m for the permittivity of free space. A =
m2 SubmitGive Up Part C What is the electric field magnitude between the plates? E =
V/m SubmitGive Up Part D What is the surface-charge density on each plate? =
C/m2

Explanation / Answer

Given parallel plate capacitor
C = 260 pF = 260*10^-12 F
Charge, q = 0.153 microC = 0.153*10^-6 C
seperation, d = 0.353 mm = 0.353 *10^-3 m

a. Potential difference V = ?
q = CV
V = q/C = 0.153*10^-6/260*10^-12 = 588.461 V
b. Parallel plate capacitor's capacitance, C = A*epsilon/d
A*8.854*10^-12 / 0.353*10^-3 = 260*10^-12
A = 0.0103659 m^2

c. Electric field between plates, E = V/d = 588.461/0.353*10^-3 = 1667028.328 V/m
d. surface charge density = q/A = 0.153*10^-6 / 0.01036591.475*10^-5 C/m^2