Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A parallel-plate capacitor has a charge of 9.00 mu C when connected to a potenti

ID: 3278513 • Letter: A

Question

A parallel-plate capacitor has a charge of 9.00 mu C when connected to a potential difference of 2.75 V (a) Find its capacitance. (b) How much electrical potential energy is stored when this capacitor is connected to a 3.00 V battery? (c) If the parallel-plate capacitor above is connected in series with 7.00 mu F and 13.0 mu, determine the equivalent capacitance of the circuit. (a) C = 3.27 times 10^6 F: (b) U = 1.35 times 10^5 J: (c) Ceq = 1.0 times 10^-5 F (a) C = 3.27 times 10^-6 F: (b) U = 1.35 times 10^-5 J: (c) Ceq = 3.02 times 10^-6 F (a) C = 3.27 times 10^-6 F: (b) U = 1.47 times 10^-5 J: (c) Ceq = 3.02 times 10^-6 F (a) C = 3.27 times 10^-6 F: (b) U = 4.05 times 10^-5 J: (c) Ceq = 3.02 times 10^-6 F

Explanation / Answer

a) C=q/V
   = 9/2.75 = 3.27x10-6 F

b) Energy = 1/2 CV2 = 1.47x10-5 J

c) Ceq = C1xC2xC3/(C1C2+C2C3+C3C1)
   = 1.9 x10-6 F

option c is not given correct in the all 4 options