Show all steps in detail PLEASE 1. A skateboarder travels in a straight line for
ID: 3279221 • Letter: S
Question
Show all steps in detail PLEASE
1. A skateboarder travels in a straight line for 40 m at 3 m/s. She then continues in the same direction for an addiitional 40 m at 6 m/s. What is the average velocity of the skateboard during the full 80 m of the trip assuming it moves in the positive direction? What is the average speed for the entire trip? If the skateboarder immediatley reverses direction and returns to her starting point, how long will it take if her average speed for the entire trip is 2 m/s?
2. A bicycle rider maintains a steady speed of 16.0 m/s for a minute and then brakes steadily to a stop across the next 2.00 minutes. How far did the cyclist travel during the 3.00 minute interval? What was the average velocity during that time?
Explanation / Answer
1) distance covered = 80m,
Displacement = 80 m,
Time t = 40/3 +40/6
= 20s
Average velocity = displacement /time = 80/20 = 4m/s
Average speed = distance /time = 80/20 = 4 m/s
Time taken to return = 80/2 = 40 s answer