Question
Vodafone AU MasteringPhysics: Problem So… https://session.masteringphysics.com Queeliun 17 Question 17 A balloon contains 0.30 l of helium. It rises, while maintaining a constant 320 k temperature, to an altitude where its volume has expanded five times Part A Neglecting tension forces in the balloon, how much work is done by the helium during this isothermal expansion? Express your answer using two significant figures Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 29 attempts remaining Continue
Explanation / Answer
During an isothermal expansion ,the work done by the gas is
W=n*R*T*Ln(V2/V1)
given V2=5V1
W=0.3*8.314*320*Ln(5)=1285 J
in KJ ,1 KJ=1000 J
W=1285/1000=1.285 KJ