In a completely randomized design, eleven subjects were assigned to each of five
ID: 3289368 • Letter: I
Question
In a completely randomized design, eleven subjects were assigned to each of five treatments of a factor. The partially completed ANOVA table is shown below Complete parts a through d Sum of Squares Mean Square F-Ratio P-Value Source Treatment (Between)4 Error (Within) Total DF 50 54 806.23 346.43 1152.66 201.56 6.93 a) State the null and alternative hypotheses 0 A. Ho, at least one mean is not 0 ° C. Ho: at least one mean is different HA: at least one mean is different O D. H HA: at least one mean is not 0 b) Calculate the F-ratio (Type an integer or a decimal. Round to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
F-ratio = MS(Between)/MSError = 201.56/6.93 = 29.09
Use excel function =FDIST(29.09,4,50) to get p-value.
P-value = 0.0000