Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In a study of 420.078 cell phone users, 183 subjects developed brain cancer. Tes

ID: 3290788 • Letter: I

Question

In a study of 420.078 cell phone users, 183 subjects developed brain cancer. Test the claim that cell phone users develop brain cancer at a rate that is different from the rate of 0.0340% for people who do not use cell phones. Because this issue has such great importance, use a 0.005 significance level. Use this information to answer the following questions. z = (Round to two decimal places as needed.) c. What is the P-value? P-value = (Round to four decimal places as needed.) d. What is the conclusion? A. There is sufficient evidence to support the claim that cell phone users develop brain cancer at a rate that is different from the rate of 0.0340% for people who do not use cell phones. B. There is not sufficient evidence to support the claim that cell phone users develop brain cancer at a rate that is different from the rate of 0.0340% for people who do not use cell phones. e. Should cell phone users be concerned about brain cancer? A. Yes, the study suggests that a cell phone user is at a higher risk for brain cancer than a non cell phone user. B. No, the study does not suggests that a cell phone user is at a higher risk for brain cancer than a non cell phone user.

Explanation / Answer

p=183/420078=0.000435633

At 0.005 level of significance or 1-0.005=99.5% level of confidence, from normal distribution table, the z value is 2.807 (answer B)

p value is 0.000435633 (Answer c)

Confidence interval is calculated from E = z*sqrt(pq/n) = 2.807*sqrt(0.034*0.0966/420078)= 0.000248202

limits are thus lower limit is 0.000435633-0.000248202=0.000187431 and upper limit is 0.000683835

Thus, Answer for D is A and for E is A