A sample of 5050 women is obtained, and their heights (in inches) and pulse rate
ID: 3291461 • Letter: A
Question
A sample of 5050 women is obtained, and their heights (in inches) and pulse rates (in beats per minute) are measured. The linear correlation coefficient is 0.2960.296 and the equation of the regression line is ModifyingAbove y with caret equals 17.9 plus 0.950 xy=17.9+0.950x, where x represents height. The mean of the 5050 heights is 62.862.8 in and the mean of the 5050 pulse rates is 74.274.2 beats per minute. Find the best predicted pulse rate of a woman who is 7070 in tall. Use a significance level of alpha equals 0.01=0.01. The best predicted pulse rate of a woman who is 7070 in tall is nothing beats per minute. (Type an integer or decimal rounded to two decimal places as needed.)
Explanation / Answer
xy=17.9+0.950x
The Regression line is y =17.9+0.950x
y=17.9(x)+0.950
Here x=7070
y=17.9(7070)+0.950
y=26553.95