Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

CSecure hittps:/www.mathd Tammy Applied Managerial Statistics Save Homework: Wee

ID: 3294519 • Letter: C

Question




CSecure hittps:/www.mathd Tammy Applied Managerial Statistics Save Homework: Week 5 Homework 40 pts HW Score: 87.5%, 35 of 40 pts 6 of 12 (12 complete) Score: 2 of 4 pts Question Help * 5.3.34 The teme spent (n days) wating tor a kodney transplant for peopke agrs 35-49 can be approxmiatod by the normal distrbution, as shown in the figure to the nght (a) What walting tme represents the 9eth percentile? b) What wating tme represents the Irst quarble? Days Clck to.xen page 1 of the Standard Norma Table (a) The wating tme that represents/the 98th percentie is 2110 days (Round to the nearest indeger as needed) (b) The wating tme that represents the first quartie is 1535 days (Round 1o the nearest integer as needed Question is complete. Tap on the red indicators to see incorrect answers Simlar Questionn S40 AM E

Explanation / Answer

Here = 1678 days

and stanndard deviation = 213.9 days

(a) The 98th percentile = let say X

so Pr( x < X ; 1678; 213.9) = 0.98

where x is equal to time spent in waiting for a Kidney Transplant

so from Z - table, value of Z = 2.055

so Z = (X - 1678)/ 213.9 = 2.055

X = 2.055 * 213.9 + 1678 = 2118 days

(B) Similarly ,for first quartlle. Probability value is 0.25

Pr( x < X ; 1678; 213.9) = 0.25

where x is equal to time spent in waiting for a Kidney Transplant

so from Z - table, value of Z = 2.055

so Z = (X - 1678)/ 213.9 = -0.675

X = -0.675 * 213.9 + 1678 = 1534 days

QUestion 2.

Here Mean fore heart transplant = 208 days

Standard deviation = 23.8 days

(a) First we have to calculate the fifth percentile = let say X

so Pr( x < X ; 208; 23.8) = 0.05

where x is equal to time spent in waiting for a Heart Transplant

so from Z - table, value of Z = -1.645

so Z = (X - 208)/ 23.8 = - 1.645

X = -1.645* 23.8 + 208 = 169 days

(b) First we have to calculate the third quartile which mean p - value = 0.75

so Pr( x < X ; 208; 23.8) = 0.75

where x is equal to time spent in waiting for a heart Transplant

so from Z - table, value of Z =0.675

so Z = (X - 208)/ 23.8 = 0.675

X = 0.675* 23.8 + 208 = 224 days