Question
A simple random sample of 25 new food cans indicated that the mean diameter was 3.13 inches with a standard deviation of 04 inches and that the diameter of the food cans is normally distributed. a. Construct a 95% confidence interval for the average diameter of new food cans based on these data. List and verify your decisions for choosing the type of interval you chose. b. Would the discovery of a 25^th measurement of 3.32 inches be surprising? Answer yes or no AND explain your answer. c. Would the discovery of another sample of size 25 cans having a mean of 3.32 inches be surprising? Answer yes or no AND explain your answer.
Explanation / Answer
9)
a)
margin of error = z-score * standard error
= 1.96 * 0.04/sqrt(25)
= 0.01568
lower bound = 3.13 - 0.01568 = 3.11432
upper bound = 3.13 + 0.01568 = 3.14568
b)
yes, since it is not in the confidence interval
c)
No, it may depend on sample standard error