Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

New research shows that members of a certain youth generation have a great say i

ID: 3301088 • Letter: N

Question

New research shows that members of a certain youth generation have a great say in household purchases. Specifically, 61 % of the people in the generation have a say in computer purchases. Suppose you select a sample of 100 respondents from the generation. Complete parts (a) through (d) below.

a. What is the probability that the sample percentage will be contained between 55 % and 62 %? . 4739 (Type an integer or decimal rounded to four decimal places as needed.)

b. The probability is 90 % that the sample percentage will be contained within what symmetrical limits of the population percentage? The probability is 90 % that the sample percentage will be contained above nothing % and below %.

Explanation / Answer

Pr(People in this generation have a say in computer purchases) p = 0.61

Sample size = 100

standard error of the proportion se0= sqrt [p * (1-p)/ N] = sqrt [0.61 * 0.39/100] = 0.0488

(a) Pr (0.55 < p < 0.62) = Pr( p < 0.62) - Pr( p < 0.55)

= (Z2 ) - (Z1 )

Z2 = (0.62 - 0.61)/ 0.0488 = 0.205

Z1 = (0.55 - 0.61)/ 0.0488 = -1.23

Pr (0.55 < p < 0.62) = Pr( p < 0.62) - Pr( p < 0.55)

= (Z2 ) - (Z1 ) =  (0.205) - (-1.23)

= 0.5813 - 0.1093 = 0.4720

(b) we have to find the sample percentage that will contain 90% of the sample percentage.

so We have to find 90% confidence interval = p +- Z90% se0

= 0.61 +- 1.645 * 0.0488

= (0.5297, 0.6903)

so the probability is 90% that the sample percentage will be contained above is 69.03% and 52.97%