Can someone please help me understand how to get this answer? During calibration
ID: 3302184 • Letter: C
Question
Can someone please help me understand how to get this answer?
During calibration, the following values are determined for a sensor: Zero order uncertainty = 0.30 mm Repeatability error = 0.33 mm The measurements taken during the experiment show an uncertainty of: Experiment uncertainty = 0.52 mm What is the overall uncertainty of the experimental result? [Assume 30 measurements were taken both in the calibration, and in the experiment. Review your experiment 1 calculations for a hint. Use a 68% uncertainty level to express your answer to this question. Assume all given uncertainties are at the 68% level] What is the overall instrument uncertainty? 0.2100 0.32Explanation / Answer
Zero order uncertainty is 0.30
Repeatedly error is 0.33
Experiment uncertainty is 0.52
Here we need to use only 68% uncertainty level so
68%of 0.52 = 0.35
If we take average of all which will be equals to
(0.35+0.30+0.33)/3
=O.32 margin error of +/- 0.01