AT&T; 10:47 PM 2. 02 points l Previous ~wers Devorestit9 2 E 060 · My Notes O As
ID: 3303262 • Letter: A
Question
AT&T; 10:47 PM 2. 02 points l Previous ~wers Devorestit9 2 E 060 · My Notes O Ask Your Te Seventy-seven percent of the light aircraft that disappear while in flight in a certain country are subsequently discovered. or t aircraft that are discovered, 66% have an emergency locator, whereas 66% of the aircraft not discovered do not have such a locator. Suppose a light aircraft has disappeared. (Round your answers to three decimal places.) (a) If it has an emergency locator, what is the probability that it will not be discovered? (b) If it does not have an emergency locator, what is the probability that it will be discovered? Need Help? ReaTatk to Tuter My Notes Ask Ye A department store sells sport shirts in three sizes (small, medium, and large), three patterns (plaid, print, and stripe), an sleeve lengths (long and short). The accompanying tables give the proportions of shirts sold in the various category comb 3. -9 points DevoreStat9 2 E.050 Short-sleeved PatternExplanation / Answer
4. Given that,
Let A be the event that selected invidual have visa credit card.
B be the event that selected individual have Master card.
P(A) = 0.6
P(B) = 0.3
P(A and B) = 0.15
a) Here we have to find P(A or B).
By using addition rule of probability,
P(A or B) = P(A) + P(B) - P(A and B)
= 0.6+0.3-0.15
= 0.75
b) Here we have to find P(A or B)'.
P(A or B)' = 1 - P(A or B)
= 1 - 0.75 = 0.25
c) Here we have to find P(A and B').
P(A and B') = P(A) - P(A and B)
= 0.6-0.15
= 0.45
5)
Let A be the event that selected invidual have visa credit card.
B be the event that selected individual have Master card.
P(A) = 0.55
P(B) = 0.35
P(A and B) = 0.2
Here for all the cases we have to use conditional probability formula.
a) P(B/A) = P(A and B) / P(A)
= 0.2 / 0.55
= 0.3636
b) P(B'/A) = P(A and B') / P(A)
= [P(A) - P(A and B)] / P(A)
= [0.55 - 0.2] / 0.55
= 0.6364
c) P(A/B) = P(A and B) / P(B)
= 0.2/ 0.35
= 0.5714
d) P(A'/B) = P(A' and B) / P(B)
= [P(B) - P(A and B)] / P(B)
= [0.35-0.2] / 0.35
= 0.4286