Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please submit answer via text on computer, for I have a hard time reading hand w

ID: 3304875 • Letter: P

Question

Please submit answer via text on computer, for I have a hard time reading hand written submissions.

3) Weights of female cats of an exotic breed are normally distributed with a mean of 4.1 kg and standard deviation of 0.6 kg. a. What proportion of female cats have weights between 3.6 and 4.5 kg? b. What proportion of female cats have weights greater than 1 standard deviation above the mean? How heavy is a cat whose weight is the 8oth percentile? A random female cat is selected and weighed. What is the probability that its weight is over 5 kg? Five cats are randomly selected. What is the probability that only one has a weight over 5 kg? c. d. e.

Explanation / Answer

we know that z=(x-mean)/SD

here mean is 4.1 and SD is 0.6

a) P(3.6<x<4.5)=P((3.6-4.1)/0.6<z<(4.5-4.1)/0.6)=P(-0.83<z<0.67)=P(z<0.67)-(1-P(z<0.83)), from the normal distribution table we get 0.7486-(1-0.7967)=0.5453

b) We need to find 1-P(-1<z<1) or 1-[2*P(z<1)-1] or 2-2*P(z<1)=2-2*0.8413=0.3174

c) P(x<X)=0.8

for 0.8, the z value can be found form normal table as 0.84

thus (x-4.1)/0.6=0.84 or x=0.84*0.6+4.1=4.604

d) P(x>5)=1-P(x<5) or 1-P(z<(5-4.1)/0.6) or 1-P(z<1.5) or 1-0.9332 =0.0668

Per Chegg policy, I have answered first 4 parts out of 5