Question
2. A newspaper has 3 1.1% of its reporters overseas. 17% of those are younger than 30, while aw of its domestic staff are younger than 30. Make a probability tree or a partial one to help you analyze the situation. Round all answers to the nearest 10th of a % a. What is the chance that a randomly picked employee works within the USA? b. What is the chance that a randomly picked employee is overseas and is younger than 302 c. What is the chance that a randomly picked employee is overseas or is younger than 30? d. Given that an employee is younger than 30, what is the chance that he or she is overseas
Explanation / Answer
O: Overseas
Y: Younger than 30
P(O)=0.311
P(Y)=0.17
a) P(within USA)=1-P(O)=1-0.311=0.689
b) P(O and Y)=P(O)*P(Y) since the events are independent =0.311*0.17=0.05287
c) P(O or Y)=P(O)+P(Y)-P(O and Y)=0.311+0.17-0.05287=0.42813
d) P(O|Y)=P(O and Y)/P(Y)=0.05287/0.17=0.311