Question A university campus has 300 classrooms and 600 faculty offices. The cla
ID: 3308356 • Letter: Q
Question
Question A university campus has 300 classrooms and 600 faculty offices. The classrooms are equipped with 12 fluorescent tubes, each consuming100 W, including the electricity used by the ballasts. The faculty offices, on average, have half as many tubes. The campus is open 230 days classrooms and faculty offices are not occupied an average oRl hours a day, but the lights are kept on. If the unit cost of electricity is0.080/kWh, determine how much the campus will save a year if the lights in the classrooms and faculty offices are turned off during unoccupied periods Cost savings-$52,992 yr Round your answer to the nearest integerExplanation / Answer
Power used by a single classroom:
P = 12 x 100 = 1200 W
for a single faculty office,
P' = 6 x 100 = 600 W
So, the total power consumption by the school will be:
P'' = 300(1200) + 600(600) = 720000 W
Now let H be the number of hours in a day when the classrooms and offices are unoccupied [the value given in the question in unclear].
so, the total energy consumption in that time for 230 days will be:
E = (720000 x 3600 x H x 230) = [5.9616 x 1011 H] = [165600 x H] kWh
cost of electricity is: $ 0.08 /kWh
Cost saving will then be: C = [165600 x H] x 0.08 = $ [13248 x H] / year
substitute the value of H which is the number of hours when the light are on unnecessarily to get the value of cost savings.