Question
please show all your work
cricket Bb X 111 35% 1:37 PM Homework 6: Attempt 1 Question Completion Status In a sandwich shop, the following probability distribution was obtained The random variable x represents the number of condiments used for a hamburger. Find the mean and standard deviation for the random variable x x |P(x) 00.30 10.40 2 0.20 3 0.06 40.04 mean: 1.54; standard deviation: 1.30 mean: 1.30; standard deviation: 2.38 mean: 1.14; standard deviation: 1.04 mean: 1.30; standard deviation: 1.54 Q 12.5 points Save Answer
Explanation / Answer
mean = 0*0.30+1*0.40+2*0.20+3*0.06+4*0.04 = 1.14
Variance = 0*0.30+1*0.40+4*0.20+9*0.06+16*0.04-1.14*1.14 = 1.0804
Standard deviation = SQRT(1.0804) = 1.04
option c is Correct