Can i get any help on these questions asap please 1. A. Determine the test stati
ID: 3313622 • Letter: C
Question
Can i get any help on these questions asap please
1.
A. Determine the test statistic. (round to three decimal places)
B. Determine the P-value (round to three decimal places)
2.
A. Determine the test statistic. (round to three decimal places)
B. Determine the P Value (round to three decimal places)
Listed below are the lead concentrations in g/g measured in different traditional medicines. Use a 0.05 significance level to test the claim that the mean lead concentration for all such medicines is less than 14 g/g. 12 10 6.5 12 4 12.5 5.5 9 17.5 18Explanation / Answer
Answer - 1: The statistical software output for this problem is:
One sample T hypothesis test:
: Mean of variable
H0 : = 14
HA : < 14
Hypothesis test results:
Hence,
A) Test statistic = -2.219
B) P - value = 0.027
Answer - 2: The statistical software output for this problem is:
One sample T hypothesis test:
: Mean of variable
H0 : = 60
HA : 60
Hypothesis test results:
Hence,
A) Test statistic = 2.609
B) P - value = 0.021
Variable Sample Mean Std. Err. DF T-Stat P-value Data 10.7 1.4873541 9 -2.218705 0.0268