Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please Answer these Abourt what percent of x values lie between the mean and thr

ID: 3315405 • Letter: P

Question

Please Answer these

Abourt what percent of x values lie between the mean and three standard deviartions (only on one side, not both)? a) About 47.5% O b) About 34% c) About 50% In 2005, 1,475,623 students heading to and standard deviation =115. college took the SAT. The distribution of scores in the math section of the SAT follows a normal distribution with mean p-520 Calculate the z score for an SAT score of 720. State your answer rounded to tiwo decimal placen. Question 10 In 2005, 1.475623 students heading to college took the SAT. The dst bution of scores in the mach sect on of the SAT follows a normal distribution with mean and standard deviation =115. 20 What math SAT score is 1.5 standard deviations above the mean? State your answer rounded to one decimal place. Question 11 0/ 1 point For 2012, the SAT math test had a mean of 514 and standard deviation 117. The ACT math test is an altemate to the SAT and is appreximately normaly distributed with mean 21 and standard deviation 5.3. If one person took the SAT math test and scored 700 and a second person took the ACT math test and better with respect to the test they took? 30, who did a) the person who took the ACT (because they had the higher z-score) 0 b) the person who took the SAT (because they had the higher 0 / 1 point Question 12 For any normal distribution, Plxc1) is equal to Pxs1) True False 0 1 point Question 13 If the area to the left of x in a normal distribution is 0.123, what is the are to the nght of x? State you, ansever ounded to three decima places 0/ 1 point Question 14 0/ 1 point lf the area to the right of x in a normai d strbution is 0.543, what is the area to the left of x? State your answer rounded to three dedimal places

Explanation / Answer

Ans 8

About 50 %

Ans 9

Z = (720-520)/115 = 1.74

Ans 10

= 520+1.5*115 = 692.5

Ans 11

The person who took ACT

Ans 12

True

Ans 13

1-0.123 = 0.877

Ans 14

1-0.543 = 0.457

PS: We are directed to solve only first if multiple questions are posted still done all .please rate