Refer to the accompanying technology display. The probabilities were obtained by
ID: 3315457 • Letter: R
Question
Refer to the accompanying technology display. The probabilities were obtained by entering the values of n = 5 and p=0.745. In a clinical test of a drug, 74.5% of the subjects treated with 10 mg of the drug experienced headaches. In each case, assume that 5 subjects are randomly selected and treated with 10 mg of the drug. Find the probability that at least four of the subjects experience headaches. Is it unusual to have fewer than four subjects experience headaches? Click on the icon to view the technology display Binomial Probability display The probability that at least four of the subjects experience headaches is Round to four decimal places as needed.) Binomial with n 5 and p = 0.745 Is it unusual to have fewer than four subjects experience headaches? 0.0011 0.0158 0.0920 0.2689 0.3928 0.2295 A. No, because the probability that fewer than four subjects will experience headaches is unlikely. O B. C. D. Yes, because the probability that fewer than four subjects will experience headaches is unlikely. Yes, because the probability that fewer than four subjects will experience headaches is not unlikely No, because the probability that fewer than four s ubjects wil Il experience headaches is not unlikelyExplanation / Answer
P(At least four subjects will feel headache)
= P(X = 4) + P(X = 5)
= 0.3928 + 0.2295
= 0.6223
The probability that fewer than four subjects will feel headache is greater than 0.05 and hence, is not unlikely.
Option D is correct.