A data set lists earthquake depths. The summary statistics are n = 600, x = 5.67
ID: 3315935 • Letter: A
Question
A data set lists earthquake depths. The summary statistics are n = 600, x = 5.67 km, s = 4.49 km. Use a 0.01 significance level to test the claim of a seismologist that these earthquakes are from a population with a mean equal to 5.00. Assume that a simple random sample has been selected. Identify the null and alternative hypotheses, test statistic, P-value, and state the final conclusion that addresses the original claim. What are the null and alternative hypotheses? B. Ho: =5.00 km H1 : 5.00 km C. Ho: = 5.00 km H1 : 5.00 km Determine the test statistic. (Round to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
here std error of mean =std deviation/(n)1/2 =4.49/(600)1/2 =0.1833
therefore test statistic =(X-mean)/std error =(5.67-5)/0.1833=3.66
p vlaue =0.0003
conclusion : reject the null hypothesis