Suppose it has been determined that 16% of all homes with refrigerators have Bra
ID: 3320666 • Letter: S
Question
Suppose it has been determined that 16% of all homes with refrigerators have Brand A, while 12% of all homes with refrigerators have Brand B. Also, 2% of homes with refrigerators have both brands. If one home with a refrigerator is selected at random, what is the approximate probability that it will have neither Brand A nor Brand B?
Rachel and Ashley are two students in a Statistics class who attend class independently of one another. For Friday classes, there is a 0.70 probability that Rachel will come to class, while there is a 0.40 probability that Ashley will come to class. For a Friday class, what is the probability that at least one of them will be there?
Suppose that in the United States, 80% of the population owns a cell phone, 60% of the population owns a digital camera, and 55% of the population owns both a cell phone and a digital camera. What is the probability that a randomly selected person from the United States owns a cell phone, given that they own a digital camera?
Explanation / Answer
P(brand A)= 0.16
P(brand B)= 0.12
P(A and B)= 0.02
P(neither Brand A nor Brand B)=1-P(A or B)=1-(P(A)+P(B)-P(A and B))=1-(0.16+0.12-0.02)=0.74