Remaining Time: 1 hour, 58 minutes, 22 seconds. Question Completion Status: QUES
ID: 3323309 • Letter: R
Question
Remaining Time: 1 hour, 58 minutes, 22 seconds. Question Completion Status: QUESTION 5 The following table represents the results of a test of the allergy drug Seldane. Headache No Headache Total Seldane 49 732 781 Placebo 49 616 665 Control Group 24 602 626 Total 122 1950 2072 Find and write the answer in fraction form (Hint: general probability rules) a The probability of someone who used Seldane or had no headache b. The probability of someone who was in the Control group, given that the person had a headache. Pathc p Click Save and Submit to save and submit. Click Save All AnswersExplanation / Answer
a. Probability that someone who used seldane or had no headache
A: Someone who used Seldane
B : Someone who had no headache
Probability that someone who used seldane or had no headache = P(A or B)
By Addition theorem of probability
P(A or B) = P(A) + P(B) - P(A and B)
P(A) : Probability that someone who used seldane = Number of persons who used seldane / Total number of persons= 781/2072
P(B) : Probability that someone who had no headache = Number of persons who had no headache / Total number of persons = 1950/2072
P(A and B) : Probability that someone who used seldane and had no headache = Number of persons who used seldane and had no headache / Total number of persons = 732/2072
P(A or B) = P(A) + P(B) - P(A and B) = 781/2072 + 1950/2072 - 732/2072 = 1999/2072
Probability that someone who used seldane or had no headache = P(A or B) = 1999/2072
Probability that someone who used seldane or had no headache = 1999/2072
b. Probability that someone who was in control group , given that person had a headache = Number of persons who was in control group and had headache / Number of persons who had a headache = 24/122 =12/61
Probability that someone who was in control group , given that person had a headache =24/122 = 12/61