Consider the following null and alternative hypotheses Ho: p = 0.83 versus Hi: p
ID: 3323554 • Letter: C
Question
Consider the following null and alternative hypotheses Ho: p = 0.83 versus Hi: p 0.83. A random sample of 600 observations taken from this population produced a sample proportion of 0.89 a. If this test is made at a 10% significance level, would you reject the null hypothesis? Use the critical value approach. Round your answer for z to two decimal places. Zobserved = Zcritical left eritical right the null hypothesis. We b. What is the probability of making a Type I error in part a? P(Type I error) C. Calculate the p-value for the test. Based on this p-value, would you reject the null hypothesis if -0.02? what if -0.04? Round your answer for the p-value to four decimal placesExplanation / Answer
Test and CI for One Proportion
Test of p = 0.83 vs p 0.83
Sample X N Sample p 90% CI Z-Value P-Value
1 534 600 0.890000 (0.868989, 0.911011) 3.91 0.000
Using the normal approximation.
a) z = 3.91
z-left = -1.645
z-right = 1.645
we reject the null
b)
0.10
c)
p-value = 0.0001
we reject in both cases