Math 1013 Test 2-White version 1.) What is the probability ty of getting at leas
ID: 3326013 • Letter: M
Question
Math 1013 Test 2-White version 1.) What is the probability ty of getting at least one 5 in three rolls of a single die? getti 2.) What is the probability of probabilty of getting at least one 3 in 8 rolls of a pair of dice? d. 1-(4/36P (4/36)3 -61-32/36P)c. (32/36 3, A survey of a large number of people found that 22% of them use shampoo A, 39% use shampoo B, and 7%of them use both, what percent of the people use only shampoo A? a. 15% , /b, 56% c. 32% d. 7% 4. What percent of them use only Shampoo B? a. 56% / b. 32% c. 15% d·796 5. What percent of them use neither shampoo? a. 44% b, 61% c.78%) d. $4%Explanation / Answer
Solution:-
1) option b. 1 - (5/6)^3
=> 1 - p(none) = 1-(5/6)^3 . 3 dice are rolled.
2) option b. 1 - (32/36)^8
two dice rolled = 6^2 = 36
sum of 5 = (1,4),(2,3)(3,2)(4,1) = 4
not sum of 5 = 36 - 4 = 32
at least one 5 in 8 rolls of a pair of dice = 1 - (32/36)^8
3. option a. 15%
P(A) = 22% - 7% = 0.15%
4. option b. 32%
P(B) = 39% - 7% = 0.32%
5. option d. 54%
=> = 22% + 39% - 7% = 0.54%