Construct a stem-and-leaf display 12. Solve one problem: A or B 8 A. A sample of
ID: 3326055 • Letter: C
Question
Construct a stem-and-leaf display 12. Solve one problem: A or B 8 A. A sample of 64 resistors are taken from a production line and are found to have a sample mean 998 Ohms. The population distribution for the deviation is known to be 10 Ohms. resistances is unknown but the population standard Find a 97% confidence interval for the population mean. B. Data is collected on the time between arrivals of consecutive taxis at a downtown hotel. We collect a data set of size 45 with sample mean &5.0 and sample standard deviation S-4.0. Assume the data follows a normal distribution. Find a 95% confidence interval for the mean of..Explanation / Answer
Solution:12(A)
Given N=64
Population standard deviaition= 10
Sample Mean = 998
Sample Standard error = 10/sqrt(64) = 1.25
Z alpha/2 = 2.17
Confidence interval can be calculated as follows:
998-2.17*(19/sqrt(64)) to 998+2.17*(19/sqrt(64))
confidence interval is 992.8463 to 1003.154
Solution12(B):
Given in the question
N= 45
Xbar = 5
S = 4
Zalpha/2 = 1.96
5-1.96*(4/sqrt(45)) to 5+1.96*(4/sqrt(45))
Confidence interval is 3.83 to 6.17