Consider the following demographic data for a hypothetical state. Assume everyon
ID: 3326056 • Letter: C
Question
Consider the following demographic data for a hypothetical state. Assume everyone votes along party lines. The state has 10 representatives and a population of 7.2 million; party affiliations are 70% Democrat and 30% Republican. Complete parts (a) and (b) below.
a. If districts were drawn randomly, what would be the most likely distribution of House seats?
Republicans, =______
Democrats _______
b. If the districts could be drawn without restriction (unlimited gerrymandering), what would be the maximum and minimum number of Republican representatives who could be sent to Congress?
The maximum number of Republicans representatives could be
_____________
The minimum number of Republicans representatives could be
________________
Explanation / Answer
a) Likely distribution
Republicant = 30% of 10= 3
Democrats = 70% of 10 = 7
b) Maximum number of republican represntatives = 5 ( 51% republicans in 5 seats, 45% in 6th seat and 0 % in rest 5 seats)
Minimum number = 0