I need help with these two questions thanks 4 E 032 Suppose the force acting on
ID: 3327068 • Letter: I
Question
I need help with these two questions thanks
4 E 032 Suppose the force acting on a standardizing and then using a standard normal curve table from the Appendix Tables. (Round your answers to four decimal places.) that helps to support a building is a normally d by (a) P(X S 16) (b) PX s 18.5) (c) P(X 2 11) (d) P(15 s X s 19) (e) P(ix - 161 s 2) An article suggests that substrate concentration mao 3 of influent to a reactor is normally distributed with -0 60 and 0-0 06 (a) What is the probability that the concentration exceeds 0.70? Round your answers to four decimal places. (b) What is the probability that the n is at most 0.40? mg/cm3 The largest 5% of all concentration values are above You may need to use the appropriate table in the Appendix of Tables to answer this questionExplanation / Answer
Result:
a).
z value for 16 , z=(16-16)/1.25 =0.0
P( x 16) = P( z <0)
=0.5
b).
z value for 18.5 , z=(18.5-16)/1.25 =2.0
P( x 18.5) = P( z <2)
=0.9772
c).
z value for 11 , z=(11-16)/1.25 = -4.0
P( x 11) = P( z >-4.0)
=1.0000
d).
z value for 15 , z =(15-16)/1.25 = -0.8
z value for 19 , z =(19-16)/1.25 = 2.4
P( 15x19) =P( -0.8<z<2.4)
=P( z <2.4) –P( z< -0.8)
=0.9918 - 0.2119
=0.7799
e).
P(|x-16| 2) =P( -2 <z<2)
P( z <2) –P( z< -2)
=0.9772-0.0227
=0.9545
Second part
a).
z value for 0.70 , z =(0.70-0.60)/0.06 = 1.67
P( x>0.70) = P( z >1.67)
= 0.0475
b).
z value for 0.40 , z =(0.40-0.60)/0.06 = -3.33
P( x0.40) = P( z < -3.33)
= 0.0004
c).
z value to top 5% =1.645
x =0.60+1.645*0.06
= 0.6987