A manufacturer of a consumer electronics products expects 2% of units to fail du
ID: 3327716 • Letter: A
Question
A manufacturer of a consumer electronics products expects 2% of units to fail during the warranty period. A sample of 500 independent units is tracked for warranty performance. (a) What is the probability that none fail during the warranty period? (b) What is the expected number of failures during the warranty period? (c) What is the probability that more than 2 units fail during the warranty period? Round your answer to four decimal places (e.g. 98.7654) Round your answer to the nearest integer Round your answer to four decimal places (e.g. 98.7654)Explanation / Answer
This will be a binomiall distribution with parameters:
n = 500, p = 0.02
Hence,
a) P(X = 0) = (0.98)500 = 0.0000
b) Expected number of failurs = 500(0.02) = 10
c) P(X > 2) = 0.9974